5 Aralık 2010 Pazar

Murphy Kanunları : Duyduklarınıza İnanamayacaksınız

Amerika doğumlu, atlı posta bir baba ve çiftçi bir ananın oğlu olarak dünyaya gelen Edward Murphy daha doğumundan itibaren tuhaf olaylar silsilesiyle karşılaşmıştır.

Annesinin isteği üzerine Mahalle Mektebi’ne gönderilen küçük Edward, çevresinde olup biten terslikleri küçük defterine not almaya başlamıştı. Sabah kahvaltılarında yere düşüp halıya yapışan yağlı reçelli ekmekler, sıranın altına düşen silgiler. Bunların hiçbiri tesadüf olamazdı. 
Ne zaman okula defter götürmese, öğretmeni defter kontrolü yapar küçük Edward’ın hanesine eksiyi çakardı. 

Bu olaylardan bunalan Edward kendisine başka bir uğraş aramaya başladı. Bir gün babası elinde küçük bir mandolinle çıkageldi. Küçük Edward ilk kez gördüğü bu enstrüman karşısında şaşkındı. Daha önce gitar görmüştü ama bu değişikti. Eilne alır almaz yerel türkülerden birini yanık sesiyle icra ediverir. Bu durum ailesinin hoşuna gider. 

Küçük Edward büyür. O lanet olası, insanı insanlıktan soğutan siyah bıyıklar çıkmaya başlar. Genç kızların sevgilisi olmuştur çaldığı enstrümanlarla. Ancak ne zaman güzel bir kızla tanışmak üzere olsa çok acayip durumlara denk gelmektedir. Bunları da eksiksiz not eder. 18 yaşındaki yağız Edward , sanat okulundaki arkadaşlıklarını ilerletir. Birgün McDonalds’ta Work&Travel ile gelmiş Türk bir genç ile tanışır. Arkadaşlıkları ilerler. Türk arkadaşı da müziğe yeteneklidir. 

İşte Edward’ın kanunla tanışması bu yıllara denk gelir. 20li yaşlarında kanunla tanışan Edward bu enstrümanın büyüsüne kapılır. Amazon’dan bir adet kanun sipariş eden Edward , mp3 sitelerinde harıl harıl kanun taksimleri aramakta , nota ve tab indirmektedir. Kısa sürede bu enstrümanı da öğrenen Edward bir gün bir akraba düğününde kanununu konuştururken babasının ölüm haberiyle sarsılır. Çiftçi anasıyla bir başına kalmıştır. Okulu bırakan Edward, babasının köyüne gider. Oradaki küçük evlerinde yaşamına devam eder. Kanunun bir telini bile oynatmak gelmez içinden. Dedesinden kalma atöylede günlerini geçirmeye başlar. Kendi kendine ” madem ben çalamıyorum, yapayım satayım parasıyla ev alırım , zaten bizim ev var içine kiracı koyarım ” der. 

Bu fikirle çalışmalara başlayan Edward başarısız olur. Tel bulsa tahta bulamaz, tahta bulsa tel bulamaz. Aylar son ilk kanunu ortaya çıkartır. Çok büyük paralara satar İngiliz bir tüccara. Bir atöyle kurar kendisine bu parayla. Bu arada annesi de vefat etmiştir. Ama parayı görünce değişen Edward ibnesi zerre üzülmemiştir. Ardı ardına kanun satışlarını patlatmaktadır. Kurduğu tesislerde markalaşma yolunda ilerleyen Edward ilk büyük dükkanını açar.

“Murphy Kanunları : Duyduklarınıza İnanamayacaksınız sloganıyla” tüm dünyaya yayılan ünü bugün hala kendisinden bahsettirmektedir. O küçük not defterindeki yazıların akıbeti ise bilinmemektedir.

0 Bence...:

Yorum Gönder