5 Aralık 2010 Pazar

Gregor Samsa : Dönüşüm Muhteşem Olacak

Malum Franz Kafka’nın çok ilginç bir hayat öyküsü var. Ama ben buna değinmeyeceğim. Bu yazımda Franz Kafka’nın değerli bir eseri olan Dönüşüm’ün piyasada olmayan, bana da siyah gözlüklü adamlar tarafından bırakılan bir baskısından bahsedeceğim. Zamanlar, mekanlar, kişiler aynı . Hepinizin bildiği üzere :


Gregor Samsa bir sabah uyanır.

Yerde bir böcek görür. Öldürmeye korkar, yataktan inemez. Eline ilk geçen şeyle böceği öldürüp tuvalete gitmeyi istemektedir. Yeni aldığı doldurma parfüm şişesine bakar : ” Bu olmaz mınıskim kokusu güzel ” diyerek vazgeçer. Gözü bir uzanımlık mesafede olan yıllardır rafta duran ” Jagler ” deoranta takılır. Böcekle göz göze gelmiştir. Yapacağı tek bir hamle uykusuz gecelerin başlangıcıdır. Tüm bunları kafasından geçirirken tıkırtıya uyanan anası : ” sen ne biçim evlatsın, oturdun mu sabaha kadar? ” diye çemkirir. Elindeki deorant kutusunu görünce hepten deliye dönen anası : ” Sabahın köründe ne bu parfüm! Yat zıbar.” diyerek kombosunu tamamlar. Gregor hiçbir şey demez. Bir an annesiyle göz göze geldiğinde böcek çoktan arazi olmuştur.

Gregor o gün mahalleye çıkıp topunu oynamış, formanın hakkını vermiş. Akşam eve gelmiş annesine böcekten bahsetmiş. Annesi ” sen rahat ol ilaçlatırız ” dese de ikna olmamış. Gece yatağa uzanmış : ” Allahım bana o böceği öldürecek gücü ver yarebbim dinimiz amin” diyerek uykuya dalmış.

Gregor Samsa o sabah ” anne terliği ” olarak uyanmış. Ve haykırmış : Şimdi siktim belanı amınakodumuun böceği!!

0 Bence...:

Yorum Gönder